Obojętnie, co będziecie robić po studiach na kierunku bhp, na nudę nie będziecie narzekać!
Jak zapewne wiecie, od siedmiu lat współpracuję z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu i Bydgoszczy. Wykładam m.in. przedmioty specjalnościowe na studiach licencjackich, magisterskich i inżynierskich o specjalności bhp, ale wisienką na torcie oraz zwieńczeniem wielu lat doświadczeń w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i HR jest dla mnie funkcja opiekuna merytorycznego studiów podyplomowych z bhp. Właśnie wystartowały kolejne dwie grupy w Toruniu i Bydgoszczy.
Studia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą stanowić początek bardzo ciekawej i ukierunkowanej na rozwój drogi zawodowej. Coraz częściej, w związku ze zmieniającymi się z przepisami, specjalista bhp jest pracownikiem, którego stała obecność w firmie jest niezbędna.
Najczęściej studenci chcą pracować w służbie bhp lub prowadzić szkolenia z tego zakresu. Ale czy zastanawialiście się, co jeszcze można robić po studiach na tym kierunku? Czy w grę wchodzą tylko te dwie wymienione przeze mnie opcje? Zdecydowanie nie. Macie znacznie więcej możliwości!
Praca na etacie w służbie bhp
Głównym powodem rozpoczęcia studiów na tej specjalizacji jest chęć podjęcia pracy w służbie bhp. Możecie to zrobić od razu po ukończeniu studiów podyplomowych o kierunku bhp. Zbieracie w ten sposób doświadczenie zawodowe, czyli odbywacie słynny staż pracy w służbie bhp. A po roku uzyskujecie dodatkowe kwalifikacje zawodowe! Możecie wtedy:
- pracować na stanowisku specjalisty ds. bhp,
- jako specjalista spoza zakładu obsługiwać w zakresie bhp firmy, a więc prowadzić własną działalność w tym zakresie,
- pracować na stanowiskach kierowniczych w służbie bhp w dużych organizacjach.
Trener prowadzący szkolenia z tematyki bhp
Wiele osób decydujących się na studia w zakresie bhp chce prowadzić szkolenia. Często otrzymuję od Was pytania, co trzeba zrobić, aby móc to robić. Przepis mówi, że należy mieć „zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia”. Jeśli czujecie, że spełniacie te warunki, możecie z czystym sumieniem szkolić innych.
Audytor
Mając ukończone szkolenie dla audytorów wewnętrznych audytujących na zgodność z normą ISO 45001:2018, możecie wykonywać audyty wewnętrzne w organizacji, czyli tzw. audyty drugiej strony. Jeżeli ukończycie szkolenie dla audytora wiodącego tej normy, możecie współpracować z zewnętrzną jednostką certyfikującą jako audytor. Audytujecie klientów jednostki certyfikacyjnej o różnych profilach i branżach. Dzięki temu możecie poznać wiele ciekawych organizacji i rozwiązań. Niekwestionowaną zaletą tego stanowiska jest możliwość współpracy z wieloma firmami i ludźmi.
Praca w firmie świadczącej usługi w zakresie bhp
Pracując w takiej firmie, pełnicie obowiązki służby bhp z zewnątrz. W zależności od sposobu organizacji pracy możecie otrzymać zadanie związane z zapotrzebowaniem konkretnego klienta, opracowaniem potrzebnego dokumentu lub pełną obsługą firmy w całym obszarze bhp. Zakres pracy jest określony w umowie między klientem a firmą outsourcingową.
Własna firma, czyli samodzielne świadczenie usług w zakresie bhp jako specjalista z zewnątrz
Po rocznym stażu w służbie bhp uzyskujecie kwalifikacje specjalisty ds. bhp, a tym samym zyskujecie uprawnienia, by założyć działalność i obsługiwać inne zakłady. Takie usługi możecie świadczyć na umowę zlecenie lub w ramach działalności wystawiać fakturę. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy stale rośnie. Niezwykle istotne jest, aby taki specjalista w sposób profesjonalny pomagał pracodawcy stworzyć odpowiednie, tzn. bezpieczne i higieniczne, warunki pracy w danym zakładzie oraz czuwał nad przestrzeganiem zasad. Pracownicy, którzy z zadowoleniem przychodzą do pracy, bo wiedzą, że pracodawca dba o ich bezpieczeństwo w procesie pracy, to kwestia kluczowa. Wpływa to bezpośrednio na pozytywny wizerunek firmy i dobre imię pracodawcy oraz powoduje, że firma nie narzeka na brak kandydatów do pracy.
Bhp nie zna nudy
Specjalista ds. bhp powinien posiadać stosowne predyspozycje psychiczne i fizyczne. Musi znać obowiązujące prawo, systematycznie się dokształcać i podnosić kwalifikacje. Specjalizacja ta wymaga dużych umiejętności interpersonalnych, dobrej organizacji pracy, charyzmy oraz indywidualnego podejścia do osób i zdarzeń. Ten zawód polega na ciągłym kontakcie z pracodawcą i pracownikami. Odpowiedzialny specjalista ds. bhp kontroluje i nadzoruje wszelkie prace związane z bezpieczeństwem będącym istotnym elementem świadomości pracowników i pracodawców.
Prawdę mówiąc, nie ma znaczenia, czy studia bhp będą dla Was początkiem nowego etapu w karierze, czy uzupełnieniem posiadanego już doświadczenia. Na nudę nie będziecie mogli narzekać.