Wakacje i sezon urlopowy w pełni, ale czy znajdziemy gotowy przepis na urlop? Jak go zaplanować, aby wypocząć?
Urlop to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu zawodowego, dlatego tak ważne jest, aby co roku wyjechać na wakacje. Jedni lubią brać wolne częściej, ale najwyżej na kilka dni, inni wolą wypocząć „raz a dobrze” na kilkutygodniowym wyjeździe.
Czy weekend wystarczy?
Czy w trakcie weekendowego wyjazdu możemy odpocząć tak, jak podczas dłuższego urlopu? Dwudniowa zmiana środowiska – ze środowiska pracy na środowisko wypoczynku – przyniesie dobre rezultaty, jeśli przejście od pracy do wypoczynku będzie natychmiastowe i środowisko odpoczynku nie będzie zakłócane wpływami ze środowiska pracy. To znaczy, że potrafimy wyłączyć myślenie o pracy, służbowego laptopa i telefon.
Naukowcy zaobserwowali, że w ciągu pierwszych kilku dni urlopu wzrasta uczucie szczęścia, osiągając swój szczyt ósmego dnia. Po tym czasie – niezależnie od tego, czy wróciliśmy do pracy, czy wciąż mamy wolne – poczucie szczęścia sukcesywnie maleje. Zakłada się, że tydzień plus dzień ekstra to w przypadku wakacji spędzanych na wyjeździe idealny czas zarówno na wypoczynek oraz aklimatyzację, jak i uregulowanie snu.
Natomiast zdaniem niektórych psychologów, urlop powinien trwać co najmniej trzy tygodnie. Pierwszy tydzień urlopu jest jak detoks – przenosimy się w zupełnie inną rzeczywistość i potrzebujemy kilku dni na przystosowanie do nowych warunków. W drugim tygodniu urlopu poznajemy dokładnie miejsce i zaczynamy odczuwać przyjemność z pobytu. Trzeci tydzień urlopu to czas na relaks i regenerację – to właśnie wtedy odpoczywamy w pełnym tego słowa znaczeniu.
Długość urlopu niewątpliwie może mieć wpływ na to, czy po powrocie będziemy czuć się zregenerowani i zmotywowani do pracy, czy wciąż będziemy pod wpływem stresu i negatywnego nastawienia. Ale czy tylko długość urlopu ma znaczenie?
Nieważne ile, ważne jak
Mimo różnych opinii o długości satysfakcjonującego urlopu wspólny jest pogląd, że czas trwania wakacji ma mniejsze znaczenie dla jakości wypoczynku niż to, co w ich trakcie robimy. Według badań najlepsze efekty – zwłaszcza w trakcie samego urlopu, ale także i po nim – daje zaangażowanie w bierne aktywności. Chodzi o ulubione aktywności fizyczne, relaksowanie się, odpowiednią długość snu, regularny odpoczynek, rozkoszowanie się jedzeniem, pogodą i miejscem – a więc o pełną swobodę oraz odrobinę lenistwa.